Poduszkowiec nad morzem Śródziemnym

Poduszkowcem po Morzu – Wyprawa nad Morze Śródziemne

Poduszkowcem po Morzu Śródziemnym !

Poduszkowcem po morzu – marcowa wyprawa poduszkowcowa na południe Francji to był strzał w dziesiątkę! Pomimo wybrania się w tę wyprawę w Marcu, pogoda dopisała. Pomimo sporego stanu wzburzenia morza, loty poduszkowcem były możliwe, dzięki temu, że zabraliśmy ze sobą wyczynowe maszyny. Na plaży w Cannes pogoda dopisywała, choć nie było upału – 15 stopni Celsjusza w słońcu. Przy szybkich lotach poduszkowcem konieczne było zabranie odpowiedniego stroju, na szczęście o wszystkim pomyśleliśmy i byliśmy przygotowani nawet na cięższe warunki pogodowe. W Cannes ciężko było oddalić się od brzegu (ze względu na wysokie fale), przez co zmuszeni byliśmy szaleć na płytkiej wodzie i częściowo na plaży, nie popsuło nam to jednak zabawy. Przy najbardziej luksusowych hotelach w Cannes, gdzie często zatrzymują się gwiazdy światowego formatu, wszyscy byli zdziwieni pojawieniem się naszych niespotykanych maszyn.

Monaco i Nicea

W drodze powrotnej, po załadowaniu poduszkowców na przyczepę, udaliśmy się do Nicei oraz Monako.  W tych miastach oczywiście również postanowiliśmy zaszaleć na poduchach. Jednakże ze względu na wzburzone morze nie mogliśmy popisać się efektownymi lotami na wodzie. W związku z tym, ku zdziwieniu, ale i radości, turystów i mieszkańców, postanowiliśmy urządzić sobie ekstremalne przejażdżki po plaży. Niektórzy przechodnie byli na tyle odważni, że zdecydowali się przystać na  naszą propozycję krótkiej przejażdżki.

Wyprawa ta na długo pozostanie w naszej pamięci. Było naprawdę cudownie – plaża, słońce, piękne morze, ryk silnika i nasze ukochane poduszkowce. Postaramy się ją powtórzyć, jeśli tylko czas na to pozwoli wyruszymy jeszcze raz poduszkowcem po morzu.

Zobacz też wyprawę na Bałtyk WPRAWA BAŁTYK

Pokrótce o Lazurowym Wybrzeżu (fr. Côte d’Azur),

Wybrzeże znane także jako Riwiera Francuska – spory odcinek wybrzeża Morza Śródziemnego we francuskim regionie Prowansji (region Prowansja-Alpy-Wybrzeże Lazurowe), rozciągający się od miejscowości Cassis na zachodzie (na wschód od Marsylii), aż po granicę włoską.

Jest to największy region turystyczny Francji, który odwiedza około 10 milionów turystów rocznie. Początki turystyki w tym obszarze sięgają początków XIX wieku, kiedy to w okresie zimowym przyjeżdżali tu bogaci Francuzi i Anglicy. Podczas okresu międzywojennego letnicy pojawiali się tam coraz częściej. Po II wojnie światowej na całym wybrzeżu rozkwitł rynek branży deweloperskiej dla celów wypoczynkowych powstały liczne hotele, porty jachtowe, kąpieliska oraz luksusowe kasyna.

Nazwy Lazurowe Wybrzeże użył po raz pierwszy francuski pisarz Stéphen Liégeard, który w pod koniec dziewiętnastego wieku napisał książkę zatytułowaną właśnie La côte d’azur. Za w Wielkiej Brytanii używano już wcześniej i nadal używa się określenia Riviera (do której zaliczają też część włoską wybrzeża) lub French Riviera  na określenie Riwiera Francuskiej.

Czytaj też: PODUSZKOWCEM NA RODANIE WE FRANCJII