nowy poduszkowiec LCAC

nowe poduszkowce LCAC / SSC

NOWE PODUSZKOWCE LCAC, CZYLI SSC SĄ JUŻ SZYKOWANE:

Nowe poduszkowce koncernu zbrojeniowy Textron, znanego z pomysłowych projektów pojawią się już wkrótce.

Firma rozpoczęła produkcję nowych poduszkowców dla amerykańskich marines. Mają one zabezpieczyć zdolności transportu na brzeg piechoty morskiej z okrętów desantowych i zastąpić wysłużone poduszkowce LCAC.

Nowa jednostka oznaczana jako SSC (Ship to Shore Connector) ma być zbudowana w zakładach Textron Inc. w Nowym Orleanie. Wcześniej amerykańska marynarka wojenna zaakceptowała projekt. Przygotowano odpowiednie materiały i sprawdzono gotowość do uruchomienia produkcji.

Ship-to-Shore Connector

Nowe poduszkowce – podstawowe informacje i dane techniczne:
  • Mocniejsze i bardziej ekonomiczne silniki
  • Zamknięty moduł transportowy dla aż 145 marines wraz z wyposażeniem
  • Transport do 74 ton ładunku z prędkością 35 węzłów
  • Poprawiony kształt fartuchów redukujący tarcie oraz obniżający masę.
  • Niższe koszty użytkowania i serwisu.
  • Kadłub ze stopu aluminium o podwyższonej odporności na korozję zwiększający użyteczność poduszkowca.

Długość – 28 metrów

Prędkość  – ponad 35 węzły przy stanie morza 3
Załoga -2  (pilot i drugi pilot)

Udźwig – ponad 61 ton

Szerokość – 14,6 metrów

Napęd – cztery turbiny gazowe Rolls-Royce MT7

Zanurzenie przy wyłączonych silnikach – 1,4 m

Cykl życia poduszkowca zaplanowano na 30 lat.
                  Powierzchnia ładunkowa 20,5m x 8,5m (168 m2)
LCAC a SSC różnice i usprawnienia

Nowe jednostki mają zastąpić znacznie wysłużone służące już 30 lat i zbliżające się do końca swojej eksploatacji poduszkowce LCAC (Landing Craft, Air Cushion). W porównaniu do swoich pierwowzorów SSC będą wykorzystywały znacznie więcej odpornego na korozję aluminium oraz kompozytów (szczególnie w systemie napędowym), co ma zredukować koszty eksploatacji oraz cenę nowego poduszkowca, jak również wydłużyć jego żywotność. Szykowane są także lżejsze fartuchy wytwarzające poduszkę powietrzną.

Zakłada się, że nowe poduszkowce będą zdolne do transportu 74 ton ładunku z prędkością ponad 65 km/h. Oblicza się, że miejsce na pokładzie pozwoli na zabranie 145 w pełni wyekwipowanych żołnierzy United States Marine Corps (USMC).

Pomiędzy okrętem desantowym a brzegiem, SSC będzie działać niezależnie od pływów, głębokości wody, podwodnych przeszkód lub gradientu plaży.

Finansowanie zakupu i ilość poduszkowców

Obecne plany przewidują budowę 73 jednostek SSC, a cały program ma kosztować amerykańskiego podatnika 4 miliardy dolarów. Pojedyncza jednostka kosztuje 47.5 mln USD, z uwzględnieniem kosztów Badań i rozwoju 55.5mln, to jedynie pięć razy tyle co czołg M1A2 Abrams który może znaleźć się w jego ładowni.

Uważam że to dobrze wydane 4 mld na poduszkowce i zaplecze.

Firma Textron już otrzymała dodatkowe 21,9 miliona dolarów na budowę nowego poduszkowca desantowego LCAC 101 .Pieniądze mają zostać przekazane w ramach modyfikacji wcześniej zawartego kontraktu na budowę tzw. okrętu desantowego na poduszce powietrznej LCAC 101 (Landing Craft, Air Cushion) w ramach programu SSC (ship-to-shore connector). Dotyczy on systemów zabezpieczających transport ludzi i sprzętu z okrętów na brzeg – w tym nawet z jednostek pływających znajdujących się poza horyzontem.

czesci poduszkowca
Części składowe poduszkowca                                                                                            Żródło: http://visual.merriam-webster.com/transport-machinery/maritime-transport/examples-boats-ships/hovercraft_2.php

 

Prace są prowadzone głównie przez koncern Textron z Nowego Orleanu w Luizjanie (93,5%). Program nadzoruje Dowództwo NSSC (Naval Sea Systems Command) z Waszyngtonu.

nowe poduszkowce LCAC na morzu
Desant

Przypomnijmy iż zaledwie 15 % plaż nadaje się do tradycyjnego desantu a pozostałe 85% jest dostępne dla poduszkowców. Amerykański poduszkowiec to bardzo pomysłowa i wydajna konstrukcja, a poruszanie w trudnych warunkach wymaga dużo mocy.

Aktualnia baza LCACów to  Little Creek  w stanie Virginia. Poduszkowce LCAC posiadają nylonowy fartuch, wysokość unoszenia to 2 metry, prędkość 40 węzłów, zasięg 480 km. Do ładowni o powierzchni 182m2  można załadować 68 tonowy czołg który w kilka minut dotrze z okrętu na plażę. LCAC zapewniły wsparcie w ostatnich działaniach wojskowych armii USA, a ich następcy SSC będą to robić w niedalekiej przyszłości.

Źródła:

Defence Industry Daily

TEXTRON

Zobacz też : Poduszkowce Desantowe na plażach Ustki